OZNANILA

V tej rubriki najdete aktualne dogodke povezane z našo župnijo, cerkvijo na slovenskem pa tudi po svetu.

Sinoda 2021 – 2023

5 februarja, 2022
“Namen sinode je v navduševanju ljudi, da začenjajo sanjati v kakšno Cerkev smo poklicani.” Papež Frančišek. Vabljeni, da izpolnite 1. vprašalnik: Kaj lahko sam prispevam k našemu občestvu?

Mihael – jesen 2022

31 maja, 2021
Nova izdaja župnijskega glasila Mihael je na voljo na spodnji povezavi.

Velikonočno voščilo škofa Maksimilijana Matjaža in upravitelja Roka Metličarja

3 aprila, 2021
POZDRAV NOVOIMENOVANEGA CELJSKEGA ŠKOFA Dragi verniki celjske škofije, dragi duhovniki, redovniki in redovnice! V petek, 5. marca 2021 je papež Frančišek po apostolskem nunciju v Sloveniji Jean-Marie Speichu sporočil, da me je izbral za novega škofa celjske škofije. Svetemu očetu se zahvaljujem za njegovo zaupanje, predvsem za njegovo očetovsko ljubezen in potrpežljivost, ki me je

Postni čas in velikonočno tridnevje

1 aprila, 2021
Postni čas se zaključuje s praznovanjem velikonočnega tridnevja. Bogoslužje velikega tedna nas usmerja v največjo skrivnost naše vere, v Kristusovo vstajenje. Vrhunec velikega tedna je velikonočno tridnevje: veliki četrtek, veliki petek in velikonočna vigilija na veliko soboto, ki nas uvede v veliko noč. Ti dnevi vsebujejo najgloblje sporočilo krščanstva: pripovedujejo o trpljenju, smrti in vstajenju

Izredno pismo slovenskih škofov za Veliko noč 2021

31 marca, 2021
Dragi sobratje duhovniki, redovnice, redovniki, diakoni, bogoslovci, dragi bratje in sestre! Letošnja Velika noč poteka tako kot lanska v znamenju epidemije koronavirusa. Skozi vse leto smo upali, da se bodo razmere izboljšale, pa se nam do zdaj to ni posrečilo. Uresničuje se Salomonov pregovor, ki pravi: »Pričakovanje, ki se oddaljuje, stiska srce, upanje, ki prihaja,

Križev pot

28 februarja, 2021
Ko premišljujemo Jezusovo trpljenje, tudi naša človeška bolečina ni več tako težka. Velika opora v hoji za trpečim Gospodom nam je, posebno v postu, molitev križevega pota. Postaje, kot jih poznamo danes, so nastale šele v 17. stoletju. Te so povzete po Svetem pismu, nekatere (trije Jezusovi padci, Veronika) pa po izročilu. Križev pot molimo

Stojte trdni v veri! Postna akcija Prisluhni Besedi

18 februarja, 2021
Veliko stvari delamo nezavedno vse do trenutka, ko nas nekaj vrže iz naše rutine. Na to, kako dihamo še pomislimo ne vse do trenutka, ko se soočimo z zadihanostjo pri hoji po stopnicah po preboleli koroni. Tudi naša vera se močneje krepi takrat, ko nas zadenejo preizkušnje. Zato vas prisrčno vabimo, da se pridružite letošnji

Mihael – februar

7 februarja, 2021

Svetopisemski maraton

24 januarja, 2021
V tednu, ki je pred nami, bo verouk potekal malo drugače. Skupaj s starši si boste pogledali, kako je Bog tekom zgodovine hodil med ljudmi in prebival z njimi. Svetujemo vam, da vsak dan v tednu Svetopisemskega maratona preberete dnevno gradivo vašega domačega, družinskega mini maratona. Na koncu vsakega odlomka najdete 2 vprašanji za razmislek.

NAVODILA ZA OBHAJANJE BOGOSLUŽJA V ČASU EPIDEMIJE COVID-19 V ŠKOFIJI CELJE

19 decembra, 2020
V skladu s sklepom Slovenske škofovske konference, ki je bil sprejet na seji Stalnega sveta SŠK 18. decembra 2020 in se glasi: »Škofje so sklenili, da bodo pri ponovni uvedbi bogoslužja upoštevali epidemiološko stanje v posameznih statističnih regijah. Na podlagi teh podatkov sem se posvetoval z dekani. Na ravni naše metropolije smo se uskladili in

TEDEN KARITAS 2020 – SLIŠIM TE

24 novembra, 2020
Smo v tednu Karitas. Več informacij najdete na tej povezavi.

Sv. Cecilija

22 novembra, 2020
V Katoliški cerkvi 22. novembra obhajamo god mučenke sv. Cecilije! Rimska mučenka Cecilija predstavlja eno od najznačilnejših podob iz prvega obdobja krščanstva. Verodostojna pričevanja o njenem mučeništvu niso ohranjena, obstaja pa pasijon iz 5. stoletja, po katerem naj bi Cecilija živela v času papeža Urbana I. (222–230). Zanesljivo pa je, da mučenka ni legendarna oseba,

Duhovna misel ob nedelji Kristusa Kralja

22 novembra, 2020
Mnogi ste že brali drobno knjižico: Mali princ. Ko sem jo imel prvič v rokah, se mi je zdela preveč otročja. Pozneje sem šele razumel, kako globoke resnice je znal pisatelj povedati na čisto preprost način. Mali princ je odpotoval s svojega planeta in začel obiskovati druge male planetke. Na vsakem je našel kakšnega odraslega

Teden zaporov 2020

15 novembra, 2020
V tednu od 15. do 21. novembra obhajamo teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani v večji meri zavedali potreb vseh, ki se jih dotika beseda zapor.  Naslov letošnjega tedna zaporov je Združeni v zapori. Zaprte osebe vedo vse o zaporu, ki je precej bolj neusmiljena izkušnja kot »ostati doma«, ki so jo številni

Umrl naš rojak duhovnik Franc Dermol

7 novembra, 2020
V četrtek, 5. novembra 2020 je zaključil svoje zemeljsko poslanstvo naš rojak duhovnik Franc Dermol. V četrtek, 12. novembra bomo zanj darovali sveto mašo – z duhovno povezavo. Ko bo konec epidemije, pa bomo opravili skupno daritev.

Molitev in post za prenehanje epidemije – petek, 6. november 2020

3 novembra, 2020
Ljubljana, 30. oktober 2020 Molitev in post za prenehanje epidemije – petek, 6. november 2020 Slovenski škofje vabimo vse katoličane in druge, da v petek, 6. novembra 2020, molijo in se postijo za prenehanje epidemije. Izkušnja vere nas uči, da so naši predniki na velike preizkušnje vedno odgovarjali z ljubeznijo do bolnikov in poglobitvijo vere.

Molitev v družini za pokojne sorodnike, prijatelje in dobrotnike

1 novembra, 2020
Katoliška cerkev se spominja vseh vernih rajnih 2. novembra. Tradicionalno ta dan duhovniki darujejo tri svete maše po namenu vernikov. Verniki molijo molitev rožnega venca, pri kateri se spominjajo vernih rajnih ter prosijo za duše v vicah, da bi dosegle nebeško srečo. Slovenski škofje vabijo vernike, da se na dan vseh vernih rajnih spomnijo dragih

Navodila slovenskih škofov v času epidemije COVID-19

17 oktobra, 2020
(navodila stopijo v veljavo v petek, 16. oktobra 2020) Ob upoštevanju državnih predpisov in seznanitvi pristojnih državnih ustanov ter z namenom preprečitve širjenja epidemije COVID-19 in ohranitve zdravja vernikov slovenski škofje ordinariji sprejemamo naslednja navodila:[1] I. Navodila za župnije iz statističnih regij, ki so z vladnim odlokom glede zajezitve epidemije Covid-19 označene rdeče 1. Svete

Nujno obvestilo: Izredno pismo škofov vernikom za spoštovanje ukrepov proti COVID-19

11 oktobra, 2020
Zdravstvene razmere v naši državi postajajo vedno bolj zahtevne, zato škofje pozivamo vse duhovnike, redovnice, redovnike in vernike, da se kot kristjani vedemo odgovorno in spoštujemo vse ukrepe za preprečevanje epidemije. Prosimo vas, da poskrbimo za svoje zdravje in za zdravje svojih bližnjih, tako da: nosimo zaščitno masko,  upoštevajmo medsebojno varnostno razdaljo, na telefon si prinesimo aplikacijo #Ostanizdrav ter spoštujmo državna določila glede

Stična mladih 2020

10 septembra, 2020
19. septembra bo potekala 39. Stična mladih, tokrat v prilagojeni izvedbi na 34 lokacijah po Sloveniji. Mladi iz naše župnije ste povabljeni, da se udeležite Stične v Velenju pri Sv. Martinu in sodelujete pri soustvarjanju dogodka. Spletne prijave so odprte do 13.09.2020!

Navodila slovenskih škofov v slovenskih cerkvah v času krepitve epidemije COVID-19 (stanje: 21. julij 2020)

22 julija, 2020
20.7.2020 COVID19 Obvestilo za javnost: Nova navodila slovenskih škofov v slovenskih cerkvah v času krepitve epidemije COVID-19 (stanje 21. julij 2020) Slovenski škofje ordinariji so v ponedeljek, 20. julija 2020, sprejeli dodatne preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja epidemije COVID-19. Nova navodila veljajo od torka, 21. julija 2020, do preklica. Navodila so dopolnjena na osnovi pripomb NIJZ in novih

Aktualna oznanila!

6 junija, 2020
Sv. maše na praznik SV. REŠNJEGA TELESA IN KRVI, četrtek, 11. junij 2020: Šoštanjska župnijska cerkev ob 8.30 uri. Šoštanjska mestna cerkev ob 19. uri. Bele Vode ob 8.30 uri. Zavodnje ob 10. uri. Sv. maše na 11. nedeljo med letom, 14. junija 2020: Šoštanjska župnijska cerkev – ob 7. uri s telovsko procesijo,                                              

Sproščanje preventivnih ukrepov pri javnem bogoslužju v cerkvah.

3 junija, 2020
Navodila slovenskih škofov v slovenskih cerkvah v času začasne umiritve epidemije COVID-19 Infografika – pred vstopom v cerkevInfografika – pred zakaramentom sv. spovedi Slovenski škofje ordinariji smo na 119. redni seji Slovenske škofovske konference(SŠK), ki je potekala 1. junija 2020 v Ljubljani, sprejeli nove ukrepe na področju ustavno zagotovljene človekove pravice in temeljne svoboščine do individualnega

Binkošti tretje slovesno jutro

1 junija, 2020
(bl. Anton Martin Slomšek) Prosil bom Očeta in dal vam bo drugega Tolažnika, da bo za vedno ostal pri vas, Duha resnice (Jn 14,16) I. V vsej zgodovini človeštva so tri jutra najslovesnejša in najpomembnejša: Jutro stvarjenja, ko je človek uzrl čudovito vesolje, pokleknil in počastil svojega Boga in Stvarnika. – Drugo je jutro veselega

BOGOSLUŽNA OZNANILA

24 maja, 2020
Do nadaljnega bodo svete maše: Župnijska cerkev sv. Mihaela: – ponedeljek, sreda in petek ob 7.00 uri – torek, četrtek in sobota ob 19.00 uri – nedelja ob 7.00, 8.30 in 10.30 uri Mestna cerkev sv. Mohorja in Fortunata: – ponedeljek, sreda in petek ob 19.00 uri – torek, četrtek in sobota ob 7.00 uri – nedelja ob 19.00 uri Cerkev sv. Andreja v

POD KAKŠNIMI POGOJI OD 4. MAJA V CERKEV?

2 maja, 2020
Potem, ko je Katoliška cerkev sporočila, da bodo od ponedeljka naprej spet maše v cerkvah, so danes objavili navodila slovenskih škofov za vzpostavitev javnega bogoslužja v slovenskih cerkvah v času epidemije covid19. V spremnem besedilu so se zahvalili vsem, ki so v kakorkoli pomagali v tej krizi. »Slovenski kristjani smo letos doživeli veliko noč podobno

Nedelja dobrega pastirja in teden molitve za duhovne poklice 2020

26 aprila, 2020
Od danes, 26. aprila do 3. maja  poteka teden molitve za duhovne poklice pod geslom Duhovni poklic – zaklad v glinasti posodi (prim. 2 Kor 4,7). Apostol Pavel govori o Kristusovi skrivnosti in pravi: »ta zaklad pa imamo v glinastih posodah« (2 Kor 4,7). Vse poziva, naj se zavedamo, da smo glina, torej slabotni, grešniki. Brez Božje moči ne moremo iti naprej.

Bogoslužna oznanila – malo drugače

19 aprila, 2020
Zaradi epidemije koronavirusa ne moremo napovedati javnih bogoslužnih slovesnosti v mesecu maju. Z zbiranjem v cerkvah bomo začeli takoj, ko bo dovoljeno. Vaša duhovnika tudi sedaj vsak dan mašujeva po vaših namenih, seveda v prazni cerkvi. Svete maše ste lahko vsak dan deležni po TV in radiju. Čeravno je to spremljanje nekaj povsem drugega, kot

Zemeljsko slovo in rojstvo za nebesa – ga. Neža Verdnik

19 aprila, 2020
V 95. letu je danes zaključila zemeljsko pot draga gospa Neža Verdnik. “Pridi, dobra in zvesta služabnica, v malem si mi bila zvesta, čez veliko te bom postavil.” S temi besedami je Gospod, ki daje in jemlje življenje, danes poklical k sebi našo sestro Nežo Verdnik. Končalo se je njeno zemeljsko življenje. Težko je doumeti,

Velikonočni ponedeljek

13 aprila, 2020
V današnji Božji besedi beremo o srečanju med Jezusom in dvema učencema, bili bi verjetno še bolj zadovoljni, če bi lahko tudi mi sami doživeli nekaj podobnega. Da bi se nam Jezus enostavno pridružil, nam razložil nekaj stvari, ki jih ne razumemo in nam pregnal dvome. Še bolj bi nas prepričal, če bi se z

Velika noč 2020

12 aprila, 2020
Letošnji Velikonočni prazniki so na poseben način odeti z nočjo, z nočjo epidemije. Tudi prva Velika noč je bila zaznamovana z epidemijo, z epidemijo strahu. Saj je prazen Jezusov grob, tako žene kot apostole vznemiril. Ker se človekov razum stalno upira, da bi človek sprejel resnico, se je vera v Vstalega Jezusa počasi krepila. Žene

Blagoslov velikonočnih jedil

11 aprila, 2020
V  teh razmerah lahko opravite kratko domače bogoslužje in tudi sami blagoslovite velikonočna jedila: 1. Znamenje križa2. Desetka rožnega venca3. Božja beseda Berilo iz pete Mojzesove knjige (Mz 8, 2-3). Mojzes je govoril izvoljenemu ljudstvu: Spominjaj se vsega pota, po katerem te je Gospod, tvoj Bog, teh štirideset let vodil po puščavi, da bi te

Veliki petek

10 aprila, 2020
Že kot otroci smo si Veliki petek zapomnili kot dan strogega posta. Zvedeli smo, da je to dan, ko so Jezusa obsodili na smrt, ga pribili na križ in potem mrtvega položili v grob. Ob spominu na to je v Cerkvi sestavljeno bogoslužje: – Z molitvijo križevega pota spremljamo Jezusa od Poncija Pilata do groba

Navodila slovenskih škofov za velikonočne praznike 2020 v času epidemije COVID-19

9 aprila, 2020
VODIČ ZA VERNIKE (PDF) Navodila slovenskih škofov za velikonočne praznike 2020 v času epidemije COVID-19 Kongregacija za bogoslužje in disciplino zakramentov je 19. marca 2020 vsem škofom posredovala navodila in predloge za obhajanje bogoslužja v času epidemije COVID-19. Na osnovi omenjenega dokumenta so slovenski škofje ordinariji na 23. redni seji Stalnega sveta SŠK, ki je

Veliki četrtek

9 aprila, 2020
Veliki četrtek, dan zadnje večerje, je ustanovni dan evharistije. Apostol Janez je povedal, kaj je resničen pomen oziroma sad evharistije – da tudi mi delamo to, kar je delal Jezus. Na veliki četrtek je Jezus apostole posvetil v duhovnike. Duhovnik je tisti, ki je vzet iz ljudstva, da bi bil poslan kot podeljevalec Jezusovih darov

Blagoslov zelenja

5 aprila, 2020
Blagoslov zelenja V kolikor ne boste v tem času zbrano spremljali prenos, opravite sami ali v družini tale obred: Se pokrižate in se spomnite blagoslovov preteklih let. Nekdo prebere evangeljski odlomek Iz svetega Evangelija po Mateju Ko so se približali Jeruzalemu in prišli do Bétfage ob Oljski gori, je Jezus poslal dva učenca in jima

Papež Frančišek: »GOSPOD, NE PUSTI NAS NA MILOST IN NEMILOST VIHARJU.«

27 marca, 2020
S to prošnjo se je papež Frančišek nocoj obrnil k Bogu. Pred praznim trgom sv. Petra, ki je odražal stanje po svetu, je vodil molitev za konec pandemije in podelil blagoslov Urbi et Orbi, mestu in svetu, kar običajno stori le za božič in veliko noč. Gosta tema je zagospodovala nad našim življenjem. Iznenada nas

Papež Frančišek bo danes, 27. marca, ob 18. uri podelil evharistični blagoslov Urbi et Orbi s popolnim odpustkom – Prenos na TV SLO 2

27 marca, 2020
Sveti oče Frančišek je v času izrednih razmer zaradi epidemije COVID-19, ki ogroža celotno človeštvo, povabil katoličane, naj se mu duhovno pridružijo v molitvi v petek, 27. marca 2020, ob 18. uri. Molitev svetega očeta bo mogoče spremljati v živo preko medijev, sklenila pa se bo z evharističnim blagoslovom, ki ga bo podelil Urbi et

Praznik Gospodovega oznanjenja

25 marca, 2020
Praznik Gospodovega učlovečenja po Mariji je praznik vseh naših živih in pokojnih mater, ki so v moči svoje vere po Marijinem zgledu izrekle in še danes izrekajo: »Zgodi se mi po tvoji volji,« in tako odpirajo, in ve odpirate, svoja srca novemu življenju. O, kako nekaj velikega je mati. Kako že pravi pesem o materi: